Roklubben døber to nye både- klar til 116. sæson

Carsten Nielsen fra Spar Nord har netop døbt den nye edon-sculler “Spar Nord”. Her står han sammen med formand for Næstved Roklub Steen Kjærgaard.

Foråret er nu for alvor kommet  og det markerede roklubben på Kanalvejen lørdag med standerhejsning samt med dåb af to nye både i bådparken. 

Formanden for Spar Nord Næstveds Bankråd Carsten Nielsen stod for dåben af klubbens første båd af typen ‘Edon-båd’.  Denne bådtype er specielt egnet til børn helt ned til 10 år. Bådtypen  danner rygraden i klubbens satsning på at tiltrække flere børn til rosporten over de kommende år, fortæller formanden Steen Kjærgaard. Det er Spar Nord Fonden som har doneret de 25.000 til båden, som kom til at hedde Spar Nord. Carsten Nielsen sagde i sin tale, at han håbede at den nye båd vil få mange ture på vandet sammen med nye unge roere, der med den kæntringssikre båd kan få en tryg start på vandet. Unge Aslak Pedersen roede bådens jomfrutur.

Her har Torben Olsen netop døbt den nye gig-båd Gødensholm

I vinterens løb har klubben erhvervet endnu en båd til brug for instruktion af begyndere. Båden af typen ‘gig-båd’ er særligt velegnet til at instruere i roning med to årer. Næstved Roklubs tidligere mangeårige formand Torben Olsen døbte den nye båd ‘Gødensholm’ opkaldt efter en af de små øer i fjorden. 

Roklubben ønsker sig flere roere!

Før standeren og flaget blev hejst til tops i flagstangen, understregede formand Steen Kjærgaard i sin tale, at Næstved råder vi over optimale vilkår for roning i alt slags vejr grundet kanalen og den lukkede fjord. Netop det forhold,  sammen med de nye både, er vigtigt  for at kunne tiltrække flere roere til de i forvejen ca. 130 medlemmer. 

Med helt nye tiltag i forhold til struktureret træning for roning på vandet for motionsroere, er det klubbens håb at kunne tiltrække voksne, der har en travl hverdag men som stadig ønsker at dyrke motion sammen med andre ude i naturen. Konceptet går ud på at man kan få pulsen op og sved på panden og være hjemme igen på en time.

Virksomheden InsaTech i Bårse overraskede roklubben med en flot donation, som vil blive brugt på at promovere klubbens Åbent hus den 27. april, som holdes samtidigt med Næstved Kommunes Åbent Fjord dag. Der vil være prøveroning fra kl. 1000, samt orientering om årets ro-kursus, der starter den 7. maj kl. 18. 

Roklubben vil i årets løb også satse på skole-samarbejde, og være en aktiv medspiller ved Næstved Havnefestival den 31. august – alt sammen med fokus på at udbrede kendskabet til roning og få flere til at komme ud og ro på den skønne og trygge kanal og Karrebæk Fjord.

Skriv et svar