Klar til sæsonstart

Edon-både er en god båd til ungdosroere og begyndere.

Den 30. marts tager Næstved Roklub hul på sæson nr. 116. Carsten Nielsen fra Spar Nord Næstveds bankråd vil stå for dåben af klubbens nye ungdomsvenlige Edon-båd. Standerhejsningen markerer ligeledes, ‘Kick Off’ på klubbens netop vedtagne 2019 – 2021 strategi, hvori en helt central målsætning er at tiltrække mange flere roere i roklubben. I Næstved Roklub glæder vi os således til at byde mange nye roere i alle aldre velkommen i klubben i 2019 og ikke mindst til åbent hus 27. april kl. 10.00.

Foråret venter lige om hjørnet og i vinterens løb er klubhuset på Kanalvej blevet shinet op med et helt nyt tag, velvilligt støttet af Næstved Kommunes pulje til forbedring af foreningsfaciliteter samt Fonden Brand af 1848. Dermed kan klubbens bådpark igen ligge i tørvejr, og medlemmerne kan træne indendørs i vores træningslokale uden at blive våde når det regner.

Med penge fra Spar Nord Fonden har vi forøget klubbens bådpark med en Edon-båd, som er en begynderbåd, specielt egnet til børn og unge. Dermed kan klubben i langt højere grad introducere børn helt ned til 8-10 til roningens glæder. Carsten Nielsen fra Bankrådet vil stå for at døbe den nye båd ved standerhejsningen.

Vi har fået en yderligere tilførsel af en båd af typen gig-båd. Denne bådtype er også særlig egnet til unge, eller til motionister, der vil give den lidt gas. Denne båd døbes ved standerhejsningen af en af klubbens æresmedlemmer 90 årige Søren Mahler.

De to nyerhvervede både er de første konkrete udkom af Næstved Roklubs nye strategi 2019 – 2021. En central målsætning er, ønsket om at udbrede kendskabet til roning i Næstved på kanalen og fjorden, der byder på unikke forhold for udendørs aktiviteter i naturskønne omgivelser.

Med rosport kan tidens trend, hvor flere og flere prioriterer kombinationen af aktivt udeliv og motionering gå hånd i hånd i Næstved Roklub. Vi tilbyder instruktion og velkomst i foreningen ved at deltage i Åben Fjord arrangementet den 27.4 kl. 1000 efterfulgt af årets roinstruktionskursus som starter 7. maj og strækker sig over 5 omgange.

Herudover findes et væld af såvel sociale motionsture samt muligheden for hård træning, alt efter ønsker og behov i de aktiviteter der gennemføres af sæsonen. Fx er der åben roning mandage og torsdage kl. 18 samt roergomenter træning om onsdagen sommeren igennem. Sæsonens program byder på deltagelse i nationale kaproninger for vores konkurrenceroere, og vores motionister kan se frem til ture rundt om i Danmark, men også i Berlin og Oslo. Så programmet giver gode muligheder for dem der ønsker at pulsen op og for den gruppe af roere der gerne vil opleve verden i pagt med naturen.

Skriv et svar